Schedule Conference

Address: University of the Arts Berlin, Georg-Neumann-Saal, Einsteinufer 43, 10587 Berlin.

Day 1
23.09.19
08:30
Doors open / Check-In (Foyer)
09:30
Intro
Christoph Gengnagel & Mette Ramsgaard Thomsen
09:50
Keynote
Jakob Strømann-Andersen
Design with Knowledge - Why Research Matters in Architectur
10:35
Keynote
Kai-Uwe Bletzinger
Mechanics and Modelling
11:20
Keynote
Noémie Aureau
Design of a Lightweight Long-span Concrete Shell as a Shelter for an Opera House
12:00
Lunchbreak
13:00
Case Studies
Chapter I +
Masoud Akbarzadeh:
Geometric Degrees of Freedom and
Non-Conventional Spatial Structural Forms

Klaas De Rycke:
Application of Human-Machine Design Process

Jan Buthke & Niels Martin Larsen:
Adaptive Reuse of Architectural Heritage

Ilmar Hurkxkens:
Robotic Landscapes
14:00
Case Studies
Chapter I_s +
Zeynep Aksöz:
An interactive Structural Optimization of Space Frame Structures using Machine Learning

Vishu Bhooshan & Leo Bieling:
Spatial Developable Meshes - Mouldless bent wood and seam winding for spatial structure

Timo Carl:
A Parametric Framework for Solar Tensile Structures

Sayjel Patel:
Voxel Harvest: Multi-Sensory Design of a Biomedical Device from Image-based Inputs
14:30
Coffeebreak
15:00
Case Studies
Chapter II +
Marcin Kosicki & Marios Tsiliakos:
HYDRA Distributed Multi-Objective Optimization for Designers

Evangelos Pantazis:
Behavioral Form Finding: A Multi Agent Systems Framework for Environmental Aware from Finding of Shell Structures

Marie Paschke:
Digital Prototyping - Modelling Concepts for a Generative Computer Based-Design of Complex Tensile Structures

Frederic Waimer:
From Informed Parametric Design to Fabrication: The Complex Reinforced Concrete Shell of the Railway Station Stuttgart 21
16:00
Case Studies
Chapter II_s +
Anton Savov & Roger Winkler:
Encoding Architectural Designs as Iso-surface Tilesets for Participatory Sculpting of Massing Models

Nikol Kirova:
A Smart Material System for Real-time Urban Flow Data Collection toward Responsive Environments and Informed Decision Making in Urban Spaces

Rick Titulaer:
Multi-objective Parametric Massing Optimisation for a Sustainable and Healthy Urban Living Environment

Tsunoda Daisuke:
Towards a Seat Search System for Hot-Desking User Observation, Environment Sensing, and Discussion about User Interface

Emmanouil Vermisso & Rachel Salazar:
Immersive Environments for Persistent Modelling and Generative Design Strategies
16:30
Coffeebreak
17:00
Case Studies
Chapter III +
Matt Turlock:
Necessary Tension – A Dual-evaluation Generative Design Method for Tension Net Structures

Johannes Ladinig:
Becoming Structure

Evy Slabbinck:
Computational Bamboo

Brandon Clifford & Davide Zampini:
Walking Assembly: A Method for Craneless Tilt-up Construction

Mahan Motamedi:
Supportless 3D Printing of Shells: Adaptation of Ancient Vaulting Techniques to Digital Fabrication

Christoph Zechmeister:
Design for Long-span Core-less Wound, Structural Composite Building Elements
19:00
Exhibition of workshop results @ Mixed Reality Lab
Welcome Reception
Day 2
24.09.19
08:00
Doors open / Check-in
09:00
Keynote
Jan Wurm
Re-Sourcing Architecture – Building More with Less
09:45
Keynote
Billie Faircloth, KieranTimberlake
How We See Now
10:30
Coffeebreak
11:00
Keynote
Mette Ramsgaard Thomsen
Questioning the Model in a Bio-based Design Paradigm
11:45
Keynote
Olga Sorkine-Hornung
Discrete Developable Surfaces: Making 3D Shapes from 2D Sheets
12:30
Lunchbreak
13:30
Case Studies
Chapter IV +
Lotte Aldinger, Simon Bechert & Dylan Wood:
Design and Structural Modelling of Surface-Active Timber Structures Made from Curved CLT

Kateryna Kuzmenko:
Assessing the Environmental Viability of 3D Concrete Printing Technology

Niels Martin Larsen & Anders Kruse Aagaard:
Robotic Processing of Crooked Saw Logs for Use in Architectural Construction

Matthias Leschok:
Sustainable Thin-Shell 3D Printed Formwork for Concrete
14:30
Case Studies
Chapter IV_s +
Daniela Kröhnert:
Mediating Irregularity: Towards a Design Method for Spatial Structures Utilizing Naturally Grown Forked Branches

Phil Ayres:
Living Weaves – Steps Towards the Persistent Modelling of Bio-Hybrid Architectural Systems

Mohamed Dawod:
Continuous Timber Fibre Placment Towards the Design and Robotic Fabrication of High-Resolution Timber Structures

Samim Mehdizadeh:
Hollow-Crete Prestressed Membranes as Formwork for Material Efficient Hollow Concrete Building Elements

Sandra Manninger:
Sensibilities of Artificial Intelligence an Examination of Architecture in a Post-human Design Ecology
15:00
Coffeebreak
15:30
Case Studies
Chapter V +
Richard Maddock:
Continuous Robotic Spatial Printing of Topologically Irregular Space Frames

Virginia San Fratello:
Constructing A Sense of Taste

Rupert Maleczek:
Large Scale Curved Folding Mechanisms

Petras Vestartas:
Modelling Workflow for Segmented Timber Shells using Wood-wood Connections
16:30
Case Studies
Chapter V_s +
Alice Pfeiffer:
Topological Interlocking Assemblies Experiment

Tommaso Casucci & Ryan Hughes:
Mesh-Based Design-to-Fabrication Workflows for Funicular Structures: A Case Study

Lorenzo Villaggi:
Design Loop- Calibration of a Simulation of Productive Congestion through Real-world Data for Generative Design Frameworks

Ioanna Mitropoulou:
Numerical Sculpting: Volumetric Modelling Tools for in Place Spatial Additive Manufacturing
17:00
Coffeebreak
17:30
Case Studies
Chapter VI +
Stamatios Psarras & Francis Aish:
SandBOX - An Intuitive Conceptual Design System

Saqib Aziz:
HENN Workplace Analytics

Mathias Fuchs & Robert Neumayr:
Agent-based Semiology for Simulation and Prediction of Contemporary Spatial Occupation Patterns

Ryan Luke Johns:
Robo-Stim: Modes of Human Robot collaboration for Design Exploration

Xavier de Kestelier:
A Reconfigurable Modular Swarm Robotic System for ISRU - Autonomous 3D Printing in Extreme Environments

Lukáš Veltruský:
Robotic Heritage and Advanced Ceramics The Reverberation Gallery in Berlin‘s Staatsoper Unter den Linden
19:00
Networking with drinks and food @ Foyer
Get-together
Day 3
25.09.19
08:00
Doors open / Check-In
09:00
Keynote
Stefan Weinzierl
Auralisation of Spaces at the Early Design Stages
09:45
Keynote
Monika Grzymala
Raumzeichnung - Shaping Space in Ephemeral and Permanent Interventions
10:30
Coffeebreak
11:00
Case Studies
Chapter VII +
Eike Schling:
Repetitive Structures

Jeroen Coenders:
Design Modelling with Next Generation Parametric System Packhunt.io

Jan Philipp Drude:
Project DisCo: Choreographing Discrete Building Blocks in Virtual Reality

Daniel Hambleton:
Constructing Belief: Using Bayesian Belief Networks to Measure and Manage Uncertainty in Digital Design

Nick van den Berg:
Holographic Construction

Jane Burry:
Make the Invisible Microclimate Visible: Mixed Reality (MR) Applications for Architecture and Built Environment
12:30
Lunchbreak
13:30
Case Studies
Chapter VIII +
Christian Schmidts:
RESONATOR – An Iterative Approach for Designing Acoustically-driven Morphologies

Julien Nembrini:
Discussing the Potential of BMS Data Mining to Extract Abnormal Building Behaviour Related to Occupants’ Usage

Jane Burry:
Simulating Natural Ventilation in Early Stage Design

Catty Dan Zhang:
Immersive Exhibition as Expanded Cinema: Augmenting Multisensory Experiences through Responsive Atmosphere

Stanislav Roudavski:
Modelling Workflows for More-than-Human Design: Prosthetic Habitats for the Powerful Owl (Ninox strenua)

Giovanni Betti:
Pop-Up Factory: Mixed Reality Installation for the MakeCity Festival 2018 in Berlin
15:00
Coffeebreak
15:30
Keynote
Hanif Kara
A Design Engineers View
16:15
Closing Session
Christoph Gengnagel